DOTAZY

– otázek a odpovědí není nikdy dost –

Několik často kladených dotazů a mých odpovědí z vlastních zkušeností

1. Jak poznám, že jsem závislý na alkoholu?

Tato definice se nedá přesně určit, ale pokud nejste na těchto stránkách úplnou náhodou, je třeba zbystřit. Existuje několik způsobů, jak to zjistit. Zkuste si třeba sami od sebe naplánovat měsíc, kdy nebudete pít. Nebo si řekněte, že půjdete na párty s přáteli a určete si předem kolik drinků vypijete. Pokud s něčím z toho budete mít problém, může to znamenat, že máte problém. Existuje i několik testů, podle kterých se toho můžete dozvědět více. Jeden z nich je například ZDE

2. Kontrolované pití – funguje to?

Kontrolované pití je jeden z největších marketingových tahů některých psychoterapeutických klinik. Pro alkoholika, tedy člověka závislého na alkoholu neexistuje jiná cesta z pekla, než úplná a 100% abstinence. Tuto skutečnost vám potvrdí každý, kdo má zkušenost se závislostí. Proto neplýtvejte časem jako já, který se marně snažil 3 roky "kontrolovaně" pít.

3. Můj blízký pije až příliš, co s tím?

Pokud máte pocit, že váš partner, rodič, kamarád nebo kolega z práce pije víc, než je zdrávo, nepodceňujte to. Každý člověk je jiný, a proto neexistuje univerzální způsob, jak v takové situaci postupovat. Zkuste začít nenápadně – třeba jednoduchou otázkou, která může otevřít prostor pro rozhovor. Sledujte, jak zareaguje.

Pokud si dotyčný svoji závislost uvědomuje, často ji popře nebo se může dokonce urazit. To je však běžná součást "závislostního" chování – nevzdávejte to. Pamatujte ale, že klíčová změna musí přijít zevnitř. Nikdo nemůže změnit jeho život za něj. Ani pobyt v léčebně není zárukou úspěchu, pokud se on sám nerozhodne pro lepší život.

Podobně jako při budování svalů nestačí jen navštěvovat posilovnu – je potřeba odhodlání, snaha a vytrvalost. U závislosti je to stejné: motivace musí vycházet z něj samotného, my mu můžeme být jen oporou na této cestě.

4. Anonymní alkoholici – jak začít? 

Na stránkách anonymních alkoholiků (www.anonymnialkoholici.cz) si najděte nejbližší skupinu, nebo prostě tu, která vám bude sympatická místem, názvem atd. A prostě tam přijďte. O nic nejde, nemusíte se ničeho bát. Já to první setkáni AA odkládal asi rok a půl, tak moc jsem se toho bál a pak jsem zjistil, že to byl naprosto zbytečný strach. Asi si tím strachem musí každý projít, ale mějte na mysli, že není potřeba nic vědět, nic se učit. Jediná podmínka pro členství v AA je touha přestat pít. Navíc pokud se vám tam nebude líbit, nikdo vás nebude nutit, nikdo vám nebude volat, nikdo nebude znát ani vaše celé jméno.

5. Někdo říká, že alkoholismus je nevyléčitelná nemoc, je to tak?

Bohužel je to tak. Alkoholika nelze "vyléčit" tak, aby se z něj stal příležitostný konzument alkoholu. Často si lidé myslí, že po návratu z léčebny zvládnou pít střídmě, třeba si dát jedno pivo s přáteli, ale tak to bohužel nefunguje. Klíčem k úspěchu je přijetí této skutečnosti – čím dříve ji pochopíte, tím blíže budete ke skutečně spokojené abstinenci.

Nemusíte se ale bát. Jakmile dospějete do bodu, kdy alkohol není něco, co si "zakazujete," ale co jednoduše nechcete, získáte opravdovou svobodu. To je pravá síla abstinence.

6. Jak odmítat alkohol v naší společnosti?

Bohužel žijeme v prostředí, kde se od malička setkáváme s alkoholem naprosto všude. Když se narodí dítě, pije se. Když o někoho přijdeme, pije se. Když jsme smutní, pijeme. Když jsme veselí, pijeme. Je to šílené, ale pokud se rozhodneme žít plnohodnotný život bez alkoholu, musíme se vybavit velkou trpělivostí pro lidi, kteří nás budou nutit pít. Musíte se naučit říkat NE! Můžete si vymýšlet různé lži, jako třeba, že berete prášky atd., ale já osobně doporučuji moc se do toho nezamotávat a držet se co nejvíce pravdy. Pokud jdete například na nějakou oslavu a nechcete pít, jeďte autem, i když to máte blízko, nebo vám někdo nabídne odvoz. Nicméně pokud ani po několikátém zopakování slůvka "NE" kamarádi neustále naléhají a nepříjemně vás nutí do pití, doporučuji vyměnit kamarády. :) Pokud jste ale stateční a myslíte to s abstinencí vážně, řekněte pravdu! "Promiň, ale už mám své odpito", "Nezlob se, ale asi mám problém s pitím a tak to dnes chci zkusit bez alkoholu". Věřte mi, že tyto věty najdou pochopení a že vás ostatní ještě podpoří. Z vlastní zkušenosti jsem se nikdy nesetkal s negativní odpovědí, spíš naopak došlo na slova uznání a respektu. Většinou se setkáte s odpovědí typu: "To je úžasné, to já bych nedokázal jen tak přestat". Nebojte se toho!

ZEPTEJTE SE NA COKOLIV

Potřebujete poradit s prvním krokem? Ptejte se...

Pokud nedokážete vystoupit z nekonečného kruhu závislosti, 
nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Create your website for free!